Divadlo a film

I v letošním roce se vám na prknech, která znamenají svět, opět představí hned několik skvělých divadelních, impro a slam kusů, ale i filmy z archivu našeho hvězdného festivalu Academia film Olomouc.

ÚTERÝ 21. ZÁŘÍ

ACADEMIA FILM OLOMOUC

 SPÁNEK: NAČECHRANÁ REVOLUCE  | DIVADELNÍ ŠAPITÓ NA KONVIKTU | 18:00

52 minut, 2020, Francie, r. Thierry Robert

Celou třetinu života strávíme pohrouženi ve spánku. I když je spánek nedílnou částí našich životů, čtyři z deseti lidí si stěžují na nespavost či na závažnější vynechávání dechu během spaní, zapříčiněné spánkovou apnoe. Televizní dokument z produkce ARTE zkoumá příčiny spánkových poruch. Těch se stále rostoucím digitálním znečištěním v populaci přibývá. Ve francouzském dokumentu na základě vědeckého bádání v oborech spánku, sofrologie a světelné terapie sledujeme revoluci, která otevírá dveře slastnějšímu spánku, ale i zdravějšímu a spokojenějšímu životu. Film nabízí řešení, které máme všichni na dosah našich dlaní a které radikálně mění náš bdělý i snový život.

STŘEDA 22. ZÁŘÍ

ACADEMIA FILM OLOMOUC

 POSLEDNÍ ARTEFAKT  | FILMOVÝ SÁL, UMĚLECKÉ CENTRUM UP (KONVIKT) | 16:45

57 minut, 2019, USA, r. Jaime Jacobsen, Ed Watkins

Lidská společnost pro své fungování potřebuje systémy, které pomáhají organizovat a zjednodušit každodenní jednání a konání. Náš den se dělí na hodiny a minuty, jídlo si kupujeme po gramech… Dokument předkládá událost, které ve většinové společnosti nebylo věnováno příliš pozornosti. V roce 2018 prošel metrický systém jednotek rozsáhlou redefinicí. Důvodem k přepracování je snižování hmotnosti váhového prototypu jednoho kilogramu v průběhu jeho existence. Ačkoliv změnu v definicích veličin metrického systému běžný uživatel nepostřehne, snímek podněcuje diváka k zamyšlení se nad konstrukty, které jsou základem jeho života.

DIVADLO NABALKONĚ

 XGONA  | DIVADLO K3 | UMĚLECKÉ CENTRUM UP (KONVIKT) | 19:00

Sofoklés, Zborník: Xgona, Režie: Vít Zborník a kolektiv

Antická tragédie Antigona. Příběh o rozporu mezi Bohy a lidskou autoritou. Inscenace Xgona komentuje nejen události Sofoklovy předlohy, ale také událostí, které se teď a tady odehrávají v našich životech: Má naše generace díky globálním environmentálním problémům šanci dožít se stáří? Co děláme teď a tady pro záchranu naší planety? Proč nejsme vystrašení? Proč nám nevadí, že naši planetu i lidstvo díky globálnímu oteplování možná nečekají více než dva roky života? Xgona je apelem, výzvou a zoufalou prosbou o iniciativu, která se zaslouží o přežití generace Zet. S poděkováním Františku Zborníkovi a Bertoltu Brechtovi.

ČTVRTEK 23. ZÁŘÍ

O.LI.V.Y.

 IMPROSHOW  | DIVADELNÍ ŠAPITÓ NA KONVIKTU | 19:00

Improshow v podání improvizační skupiny OLIVY z Olomouce představí několik kategorií zaměřených na různé dovednosti, jakými jsou zpěv, rýmování či vyprávění příběhů. Olomoučtí improvizátoři zahrají na přání diváků, cokoliv si umanou. A to bez přípravy a za živého hudebního doprovodu. Zažijte divadelní představení, které je premiérou a derniérou zároveň a už nikdy se nebude opakovat.

Kdo jsou O.Li.V.Y. (Olomoucká Liga V Ymprovizaci)?

Improvizační skupina z Olomouce vznikla roku 2007. Za sebou má desítky vystoupení na různých festivalech a městech po celé republice. Pravidelně ji můžete vidět v domovské Olomouci. Své improvizační dovednosti pilují její členové společně každý týden, aby tak mohli překvapovat nejen publikum, ale také sebe navzájem. Improvizace je radost, o kterou se dělí dále.

V.O.S.A. THEATRE

Kouzelná stvoření, která rozproudí imaginaci světa dospělých i dětí. Až osmimetrové objekty plující vzduchem za doprovodu zvuků oceánů a velrybích zpěvů.
6 objektů, 6 500 metrů optických vláken, 3 500 LED diod a 248 metrů čtverečních těch nejlepších látek.

Divadlo V.O.S.A. Theatre je volným sdružením umělců, především divadelníků. V.O.S.A. Theatre vznikl z potřeby reagovat na situaci, kdy v České republice chybí divadelní soubor, který by se cíleně věnoval fenoménu pouličního divadla, přemýšlel intenzivně o veřejném prostoru jako velkém hledišti a snažil se posouvat poetiku a možnosti pouličního divadla za hranice, na které jsme v Česku, ale i v Evropě, zvyklí.

© MEET UP Univerzity Palackého | web Anna Medková + rostanetek | admin